Cestovní pojištění do Chorvatska: Potřebujete ho vůbec?
Bez cestovního pojištění se může dovolená v zahraničí výrazně prodražit. Ale platí to i o destinacích, jako je Chorvatsko? Patří přece do Evropské unie, takže by vám měla stačit modrá kartička vaší zdravotní pojišťovny. Ano, možná vám stačit bude. A možná taky ne…
Průkaz EHIC není všemocný
Chorvatsko je členem Evropské unie od roku 2013, což pro české turisty znamená nárok na nezbytnou lékařskou péči dle chorvatské legislativy. V praxi se o vás na dovolené bezplatně postarají jen do té míry, jako o chorvatského občana. Počítejte tedy s tím, že za některé zdravotnické úkony, poplatky za hospitalizaci a léky zaplatíte ze své kapsy – to vás může ve výsledku stát podstatně více než kvalitní cestovní pojištění do Chorvatska.
Ani v Chorvatsku totiž není vše hrazeno pojišťovnou a sami Chorvati musí do zdravotnického systému přispívat i jinak než prostřednictvím zdravotního pojištění. Zdarma jsou zdravotnické úkony pro děti do 18 let a pohotovostní služba.
Kde zaplatíte až 100 %?
V případě, že se podstoupíte ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení, může být spoluúčast i v plné výši. Proto je důležité, abyste vždy – budete-li se spoléhat jen na kartičku EHIC – vyhledali smluvního lékaře Chorvatského ústavu zdravotního pojištění. Poznáte jej podle označení HZZO (Hrvatski závod za zdravstveno osiguranje). Smluvní lékař se skrývá pod slovíčkem „ugovorni“, což platí také o lékárně. Většina zdravotních středisek („domy zdravlja“) a nemocnic („bolnic“) „ugovorni“ jsou státní, ale zubní ordinace jsou naopak soukromé.
Co získáte díky pojištění?
Kromě toho, že vám pojišťovna proplatí veškeré výdaje za ošetření u soukromých lékařů, můžete využít i příplatkové pojištění odpovědnosti, pojištění proti krádeži a další doplňkové produkty pro klid vaší duše.
Sjednáte-li si pojištění do zahraničí online, nebudete muset nikam chodit, a navíc ušetříte. V případě platby kartou je platnost pojištění okamžitá.