Dubrovník





Zvažujete dovolenou nebo jen krátkou návštěvu Dubrovníku? Přečtěte si krátkého průvodce, který vás provede historií města a seznámí s jeho zajímavostmi a konkrétními místy, jež stojí za návštěvu.

Co navštívit v Dubrovníku?

  • Městské hradby – takřka 2 km opevnění a pevností

  • Dubrovnické letní hry – od 10.7. do 25.8.

  • Hlavní ulici Placa – Stradun – střed města se slavnou 31metrovou zvonicí, v blízkosti renesanční kostel sv. Spasitele a Onofriova kašna

  • Náměstí Luža (konec ulice Placa) – v blízkosti je palác Sponza, městská zvonice, městská kavárna

  • Chrám svatého Blažeje – patron města, který ho v 10. století zachránil před Benátčany

  • Rolandův sloup – nachází se před chrámem, symbol města vyjadřující touhu po svobodě

  • Františkánský klášter – s jednou z nejstarších lékáren v Evropě

  • Dubrovnická katedrála P. Marie (Velika Gospa)

  • Několik muzeí, např. Knížecí palác nebo Námořní muzeum

Dubrovník

Něco málo z historie

Dubrovník je historickým skvostem. Abyste si návštěvu města skutečně užili, je vhodné znát alespoň to nejdůležitější z jeho minulosti. Při procházení památek a významných míst si tak uděláte mnohem lepší představu o tom, jak zde lidé v minulosti žili.

Dnes je Dubrovník jedním z nejoblíbenějších cílů českých turistů. Aby se však stal jedním z unikátů Chorvatska, musel dlouho bojovat o svou podobu i existenci. Město za sebou bouřlivou historii plnou vzestupů a pádů.

Dubrovník byl založen v 7. století uprchlíky z Epidauru na pustém skalnatém ostrůvku. Ve středověku byl Dubrovník, jakožto centrum Dubrovnické republiky, významnou obchodní oblastí, která mohla konkurovat věhlasným Benátkám. Díky obchodu, dobře vedené politice ale i úplatkům si Dubrovník po většinu té doby zachovával neutralitu i oproti mocnějším městům ve svém sousedství. Obyvatelé se také spoléhali na vlastní sílu (heslem města bylo „Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa“) – během několika staletí postupně vznikal složitý systém hradeb a opevnění. A jako zkušení mořeplavci měli místní lidé samozřejmě k dispozici silnou flotilu. Dá se říct, že tehdejší obyvatelé žili poklidný život a těšili se z výdobytků, které si jiná města nemohla dovolit, například na tu dobu skvělou zdravotní péči.

Následovaly však události, kvůli nimž byl vliv Dubrovnické republiky oslaben. Jednou z první byla morová epidemie v roce 1526, při které zemřelo na 30 tisíc místních obyvatel.

Další rána přišla postupně, v období po objevení Ameriky. Evropský obchod začal být orientován směrem na západ a všechny důležité obchodní cesty se postupně přesunuly blíže k Atlantiku.

Tragickou tečkou bránící dalšímu rozvoji Dubrovníku bylo zemětřesení v roce 1667, při kterém zahynulo prakticky veškeré místní obyvatelstvo. Oficiální zánik nezávislého města je spojen s tažením Napoleona na počátku 19. století.

Po druhé světové válce se město stalo součástí Chorvatské republiky. Následovala ještě nechvalně známá občanská válka. Vyčerpaní Chorvati naštěstí rychle poznali, z čeho mohou obnovit svou zemi – turistikou. Dnes je město, i jako součást seznamu UNESCO, moderním  cestovatelským střediskem, jež turistům nabídne mnoho zážitků.

Dubrovník

Kulturní zajímavosti a památky města

K největším pamětihodnostem města patří zmíněné starobylé hradby. Hradby byly budovány jako ochrana před útočníky téměř deset století. Vznikl pás v délce 1940 metrů. Turistům je za poplatek 100 kun umožněn vstup na hradby a procházka prakticky po celé jejich délce.

Za zmínku jistě stojí samotný vchod do města, kterému dominuje městská brána Pile. Městečko je členěno úzkými uličkami na několik menších náměstí.

Mezi turisty je velmi oblíbené náměstí Luža. V jeho středu můžeme obdivovat Rolandův sloup z 15. století a barokní chrám svatého Blažeje.

Nejkrásnější dominanta města je Knížecí palác, který leží právě nedaleko náměstí Luža. Jedná se o sídlo, diplomacie. Navštívit můžeme také Dominikánský a Františkánský klášter, jejichž součástí jsou veřejnosti přístupná muzea. Vstupné do těchto muzeí se pohybuje od 15 kun pro mládež do 18 do 30 kun pro dospělé. Veškeré vstupy do městských kulturních památek jsou výhodnější pro držitele turistické karty.

Dubrovník

Dubrovnická turistická karta

Turistickou kartu je možné pořídit od roku 2010 a je považována za velice úspěšný produkt Držitelé této karty pořídí levnější vstupné do nejvýznamnějších památek Dubrovníku. Podle času, který chcete prohlídce historického centra Chorvatska věnovat, je možné pořídit kartu jednodenní, třídenní nebo sedmidenní. Kromě nižší ceny vstupného zahrnuje karta jízdné místními autobusy a slevy v restauracích a obchodech.

Slavný dubrovnický festival

Pokud vás kromě památek zajímají také chorvatské tradice, jste na správném místě. V Dubrovníku se od roku 1956 každoročně v létě koná festival s názvem Dubrovnické letní hry. Jedná se o nejdražší a nejreprezentativnější kulturní událost nejen celého města, ale i celého státu. Festival je zaměřen na přehlídku divadelního, baletního a hudebního umění. Unikátní atmosféru dodávají celé akci především starobylá opevnění, která slouží jako hlediště pro diváky, ale také jako jeviště, na kterých jsou jednotlivá představení zinscenována.

Stravování

Každého turistu na cestách za poznáním jistě zajímá možnost ochutnat místní kuchyni. V Dubrovníku je návštěvníkům k dispozici nespočet restaurací, které jsou místními nazývány konoby nebo taverny. K posezení lákají příjemnou atmosférou a výtečnými specialitami. Jídelní lístky nabízejí samozřejmě pokrmy z mořských plodů a ryb, z čerstvého ovoce a zeleniny. Ochutnat tak můžeme ústřice nebo kvalitně připravenou rybu.

K typickým chorvatským specialitám patří například černé rizoto nebo salát z chobotnice. Místní specialitou je dubrovnická rozata. Jedná se o creme brulee po dubrovnicku. Některé konoby nabízejí pouze studenou kuchyni v podobě pršutu nebo sardinek.

Správný labužník jistě ocení pivo a víno místní výroby. Velké popularitě se těší červená vína, z nichž nejoblíbenější je Plavac Mali. Pokud však dáváte předost kuchyni z jiných částí světa, jistě nepohrdnete například pizzeriemi, mexickými nebo francouzskými restauracemi.

Dubrovník

Ubytování

Ubytovat se můžeme v ubytovacích zařízeních různých úrovní. V těsné blízkosti historického centra se nacházejí hotely, které poskytují svým hostům nejlepší kvalitu. Většina hotelů má k dispozici celoročně bazén s vyhřívanou slanou vodou. Velké oblibě se těší také ubytování v soukromých apartmánech nebo skromnějších penzionech. Velký luxus pak představuje také ubytování přímo v hradbách města. Zde je lepší si ubytování rezervovat dopředu, protože bývá obsazeno často i mimo sezónu.

Doprava

Cesta autem z Prahy do Dubrovníku trvá asi 16 hodin. Protože ale hlavní tah na jih Chorvatska bývá značně vytížený, je potřeba počítat s možným zpožděním. Při cestování autem je potřeba počítat s poměrně drahými dálničními známkami, vyššími cenami benzinu a někdy až příliš přísnými policisty.

Velkým problémem v Dubrovníku je parkování. Řidiči mohou využít veřejné garáže, pouliční parkoviště a parkoviště v přístavu. Parkovné lze platit parkovací kartou zakoupenou ve stáncích, pomocí parkovacích automatů nebo také přes mobil. Ceny se pohybují od 5 do 40 kun podle typu parkoviště. Asi 20 kilometrů od města se nachází menší letiště s jedním terminálem a jednou vzletovou a přistávací dráhou. Vybavenost letiště je poměrně dobrá. Turistům je k dispozici půjčovna aut, směnárna a taxi služba. Za poměrně vysoký poplatek je možné využít parkoviště u letiště.

Dopravu po městě a jeho okolí zajišťují městské a příměstské autobusy.

Reference

Tento článek vznikl ve spolupráci s projektem Ubytování v Chorvatsku.cz – jde o největší katalog soukromého ubytování na Jadranu na českém internetu.