Plitvická jezera

firefoxPlitvická jezera (chorvatsky Plitvička jezera) jsou nejznámější národní park v Licko-senjské župě v Chorvatsku. Nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi města Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Krasová jezera jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel. Rozloha parku je 29 482 ha. Lesy jsou bukové, jedlové, smrkové a tisové. Žijí zde medvědi, lišky, srny a divoká prasata.

Historie

firefoxOznačení Plitvická jezera bylo poprvé použito v roce 1777 knězem Dominikem Vukasovičem. 8. dubna 1949 byl založen národní park na ochranu unikátní kaskády (převýšení 156 m) a v r 1979 byl zařazen do Světového dědictví UNESCO. Do roku 1958 byl pro turisty nedostupný. Poté byl park zpřístupněn turistům. Na jaře 1991 se území parku stalo místem velikonoční krvavé bitvy, prvního vojenského konfliktu, který si vyžádal oběti v rámci Jugoslávské občanské války. Dodnes (2006) se na některých místech nacházejí miny.

Turistika

firefoxPark navštěvuje ročně 200 000 turistů. Vstup do národního parku je placený, turistické stezky a mosty vedou po obou stranách kaňonu i pod vodopády. K nejvýše položenému jezeru (Proščansko jezero) jezdí kyvadlová doprava, jejíž použití je v rámci zaplaceného vstupu zdarma a na jednotlivých zastávkách lze nastupovat i vystupovat libovolně. Přes jezero Kozjak jezdí pravidelně parníček.

Vodstvo

firefoxV parku je 16 větších a několik malých jezer, která se dělí na dvě skupiny (Horní a Dolní). Celková rozloha jezer je 217 ha. Celkem se nacházejí na 5 řekách.
Řeky

Korana
Crna
Biela
Plitvica – spadá do kaňonu 78 m vysokým vodopádem.
Rječica – soustava osmi jezer, z nichž největší je jezero Kozjak.
Horní jezera
Proščansko jezero, Prošće – rozloha 68 ha, hloubka 37 m, délka 2,5 km.
Ciginovac – rozloha 7,5 ha.
Okrugljak – rozloha 4,1 ha.
Batinovac – rozloha 1,5 ha.
Vir – rozloha 0,6 ha.
Veliki Jovinovac, Veliko jezero – rozloha 2 ha.
Mali Jovinovac, Malo jezero – rozloha 2 ha.
Galovac – rozloha 12,5 ha.
Milino jezero.
Gradinsko jezero – rozloha 8,1 ha.
Veliki Burget – rozloha 0,6 ha.
Kozjak – rozloha 81,5 ha, hloubka 46 m, délka 3 km.
Dolní jezera
Milanovac – rozloha 3,2 ha.
Gavanovac – rozloha 0,7 ha.
Kaluđerovac – rozloha 2,1 ha.
Novakovića-brod – rozloha 0,4 ha.

Kultura

Na Plitvických jezerech byl natočen film Poklad na stříbrném jezeře podle románu Karla Maye.

Foto

firefox firefox firefox
firefox firefox firefox